Spohr Violin Duo

je jedním z mála stabilních uměleckých souborů u nás i ve světě, jejichž dramaturgie je sestavována téměř výhradně z původních děl pro dvoje housle.

Jana Lébrová

je absolventkou Pražské konzervatoře ( prof. F. Pospíšil) a Guildhall School of Music and Drama v Londýně ( prof. D. Takeno), kde získala mnohá ocenění v rámci studií, jako např: “ Pyramid Award”; Maurice Warshaw Prize; Sheriff”s Prize for the Violin and the Dove Prize; Chamber Music Prize; 1st Prize at the String Quartet Competition of the Chartered Surveyors’ Company and Dorothy Adams Prize.

Je pravidelně zvána ke spolupráci s Mahler Chamber Orchestra, Irish Chamber Orchestra, Luzern Festival Orchestra pod taktovkou Maestra C. Abbada, D. Hardinga, P. Bouleze, D. Gatti, Esa-Pekka Salonen, Vladimir Jurowski aj. S těmito tělesy vystupuje prakticky po celém světě.

Věnuje se také komorní hře a vystupovala na festivalech jako je Pražské jaro, Haaglanden Chamber Music Festival (Holandsko), Festivo Aschau - Chamber Music Festival (Německo), Martinů Festival a další.

V minulosti natáčela pro Český rozhlas a Českou televizi. Hraje na italský nástroj z roku 1810.

Ondřej Lébr

kromě absolutoria Pražské konzervatoře a HAMU v Praze dokončil díky významné stipendijní podpoře „Nadace Václava a Dagmar Havlových VIZE 97“ v letech 2000 – 2005 postgraduální a prestižní mistrovské studium na drážďanské Hochschule für Musik Carl Maria von Webera ve třídě Prof. Ivana Ženatého. Několikrát vystoupil na pozvání bývalého prezidenta ČR Václava Havla v Míčovně Pražského hradu a na zámku v Lánech.

Koncertuje v tuzemsku i v zahraničí, pro vydavatelské společnosti v USA ( M.M.C., Parma Records ) pravidelně natáčí CD s houslovými koncerty a komorní tvorbou soudobých amerických autorů. Tyto nahrávky jsou vysoce hodnoceny odbornou kritikou v USA a distribuovány prestižní společností Naxos. V roce 2008 vyšla v jeho revizi a interpretaci ojedinělá notová publikace „J.F. Mazas - Études spéciales op.36/1 s dokomponovaným hlasem druhých houslí Josefa Micky“, na níž se s Ondřejem Lébrem kromě čtyřech mladých houslistů podílí i legendární a slavný český houslista Josef Suk.

Je také zakládajícím členem Kalabisova klavírního tria spolu s klavíristou Miroslavem Sekerou a violoncellistou Lukášem Polákem.

    

Spohr Violin Duo Spohr Violin Duo Spohr Violin Duo

Ondřej Lébr v minulosti vystupoval s řadou výrazných uměleckých osobností - s Josefem Sukem, Ivanem Ženatým, Václavem Hudečkem, Martinem Kasíkem, Kateřinou Englichovou, Janou Bouškovou.

Pedagogicky působí na Gymnáziu a Hudební škola hl. města Prahy.

Je zakladatelem a ředitelem Mezinárodní houslové soutěže PhDr. Josefa Micky. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem.

Ondřej Lébr hraje na vzácný nástroj z dílny italského mistra Giacomo Saltenariho z roku 1880.

Spohr Violin Duo je jedním z mála stabilních uměleckých souborů u nás i ve světě, jejichž dramaturgie je sestavována téměř výhradně z původních děl pro dvoje housle.

Fotografie a videa zde

Programové tipy