Lobkowicz trio 2014Lobkowicz trio vzniklo již v roce 2008 pod názvem Trio Helios Praga a ve složení Jan Mráček, Ivan Vokáč a Lukáš Klánský se představilo na mnoha koncertech publiku v tuzemsku i v zahraničí. Neobvyklým způsobem se doplňují, v jejich interpretaci se snoubí technická vytříbenost s nespoutaným muzikantským prožitkem, citem pro celkovou stavbu díla i nejdrobnější nuance.

Všichni tři své bohaté zkušenosti ze sólových vystoupení, ale i z jiných komorních uskupení využívají právě v klavírním triu, které je plnohodnotnou komořinou, ale vyžaduje po hráčích i velké sólistické dovednosti. V červnu 2014 získal tento soubor III.cenu na Mezinárodní soutěži komorní hudby A. Dvořáka a porota mu udělila zvláštní ocenění za interpretaci Dvořákových Dumek. V září 2014 vyhrálo trio I. cenu na mezinárodní soutěži J. Brahmse v rakouském Pörtschachu.

Tři vynikající mladí hudebníci patří mezi nejvýraznější osobnosti ve svém oboru a ve své generaci.

 

Jan Mráček ( * 1991)

patří k našim největším a nejslibnějším houslovým talentům. Pochází z hudební rodiny a na housle začal hrát v pěti letech. Pražskou konzervatoř absolvoval v třídě prof. Jiřího Fišera. Již od dětství se objevoval na významných koncertních pódiích, v necelých patnácti letech se představil v Dvořákově síni Rudolfina s 1. větou z houslového koncertu d moll Jeana Sibelia.

Mezi jeho nejvýznamnější ocenění na soutěžích patří první ceny z Mezinárodní houslové soutěže J. Kociana v Ústí nad Orlicí v roce 2005 a 2006, absolutní vítězství národního kola Concertino Praga 2006, nejvyšší ocenění z Letních hudebních kurzů Václava Hudečka v Luhačovicích (2005, 2006) a první cena na Beethovenově Hradci 2009. Na Akademii v Luhačovicích se v srpnu 2012 vrátil jako velmi úspěšný asistent V. Hudečka.

Velkým úspěchem Jana Mráčka je II. cena v silné konkurenci padesáti účastníků na mezinárodní soutěži Pražského jara v květnu 2010. Stal se tak nejmladším laureátem v historii této významné soutěže. Jeho posledním největším úspěchem je vítězství v prestižní mezinárodní soutěži F.Kreislera ve Vídni v září 2014.

Jan Mráček koncertuje v Čechách i v zahraničí, jeho partnerem u klavíru je Lukáš Klánský. S ním se také představil na recitálu na mezinárodním festivalu Pražské jaro 2011.

Ivan Vokáč (* 1987)

začal hrát na violoncello ve čtyřech letech pod vedením prof. Oldřicha Kavaleho a současně navštěvoval hodiny klavíru a komorní hry. Od září 2003 byl studentem Pražské konzervatoře ve violoncellové třídě prof. Miroslava Petráše, nyní je posluchačem AMU v Praze. Je laureátem a držitelem prvních cen řady mezinárodních interpretačních soutěží (mezinárodní soutěž v rakouském Liezenu, Dotzauerova soutěž v Drážďanech, Concertino Praga, violoncellová soutěž B. Martinů a vítězství na Janáčkově mezinárodní violoncellové soutěži v září 2013). S houslistou Jakubem Junkem zvítězili na soutěži Concertino Praga v roce 2006 a česká televize o nich natočila dokument. Účastnil se mezinárodních violoncellových kurzů Kronberg Akademy v Německu (Steven Isserlis, Boris Pergamenščikov), International Music Academy v Plzni (Rafael Wallfish) a též kurzů komorní hry ve Weikersheimu (Artemis Quartet, Ralph Gothoni aj.). Kromě mnoha recitálů má zkušenosti i s orchestrem – v roce 2008 vystoupil na zahajovacím koncertu oslav výročí Pražské konzervatoře, za doprovodu orchestru Pražské konzervatoře a pod taktovkou Miriam Němcové zahrál Koncert h moll A. Dvořáka.

Lukáš Klánský (* 1989)

začal hrát na klavír v pěti letech v HŠ hl.m.Prahy ve třídě R. Učňové. Je laureátem mnoha národních i mezinárodních soutěží (EPTA 2002, Agropolli 2003, Karl Drechsel fordepreise 2007, Beethovenův Hradec 2007, International Rotary Piano Competition 2012, F.Chopin Piano Competition Darmstadt 2013) Po absolutoriu konzervatoře ve třídě prof. Evy Boguniové pokračuje ve studiích na Pražské HAMU ve třídě svého otce, prof. Ivana Klánského. Od svých osmi let se počet odehraných koncertů v tuzemsku i v zahraničí blíží tisícovce.

Pro svůj velký talent, hudební inteligenci a ukázkovou zvukovou kultivovanost je nejen ceněným sólistou, ale i vyhledávaným komorním hráčem. Pravidelně koncertuje s laureátem Pražského jara houslistou Janem Mráčkem, violoncellistou Ivanem Vokáčem, ale i s renomovanými umělci jako je Václav Hudeček, Roman Janál, Irvin Veniš nebo Pražákovo kvarteto. V září a v říjnu 2010 spolupracoval s Královskou operou La Monnaie v Bruselu na nastudování opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová. Se svým otcem Ivanem Klánským nastudovali obě řady Dvořákových Slovanských tanců na čtyři ruce.

V roce 2010 vydal své první recitálové CD, v roce 2012 s Pražákovým kvartetem nahrál sextey M.I. Glinky pro Praga Digitals.

Jako sólista si zahrál například pod taktovkou dirigentů Libora Peška a Ištvána Déneše. Na podzim 2012 se představil španělskému publiku (Barcelona, Oviedo, Melilla, Valencie) jako sólista se souborem Barocco sempre giovanne.

Jeho komorní repertoár zahrnuje většinu zásadních děl houslové, violoncellové, pěvecké, flétnové a klarinetové tvorby.