pks 2015Pražské kytarové kvarteto bylo založeno v roce 1984 na pražské konzervatoři. Tento soubor netradičního složení je zván na významné hudební festivaly (Pražské jaro, Paříž, Tel Aviv, Miami...), koncertoval ve většině zemí Evropy, v USA, Izraeli, absolvoval stovky koncertů v České republice. Kvarteto pořídilo mnoho nahrávek pro rozhlas, pro televizi a vydalo řadu kompaktních disků.

Odborná kritika oceňuje nejen virtuozitu jednotlivých členů, ale především perfektní souhru, osobitý hudební výraz kvarteta a vkusný výběr repertoáru. V současné době je Pražké kytarové kvarteto řazeno mezi nejlepší soubory tohoto typu na světě.

Jejich umělecká kvalita inspirovala řadu vynikajících českých i zahraničních skladatelů ke zkomponování děl přímo pro tento soubor ( J. W. Duarte, Š. Rak, J. Morel...). Kvarteto má na repertoáru jedinečný koncert pro čtyři kytary a orchestr od Joaquina Rodriga.

Dalším, neméně bohatým zdrojem repertoáru jsou vlastní transkripce skladeb různých stylových období. Pražské kytarové kvarteto hraje ve složení: Marek Velemínský, Matěj Freml, Václav Kučera, Patrick Vacík