Ondřej Lébr

Ondřej Lébr kromě absolutoria Pražské konzervatoře a HAMU v Praze dokončil díky významné stipendijní podpoře „Nadace Václava a Dagmar Havlových VIZE 97“ v letech 2000 – 2005 postgraduální a prestižní mistrovské studium na drážďanské Hochschule für Musik Carl Maria von Webera ve třídě Prof. Ivana Ženatého.

Několikrát vystoupil na pozvání bývalého prezidenta ČR Václava Havla v Míčovně Pražského hradu a na zámku v Lánech.

Koncertuje v tuzemsku i v zahraničí, pro vydavatelské společnosti v USA ( M.M.C., Parma Records ) pravidelně natáčí CD s houslovými koncerty a komorní tvorbou soudobých amerických autorů. Tyto nahrávky jsou vysoce hodnoceny odbornou kritikou v USA a distribuovány prestižní společností Naxos. V roce 2008 vyšla v jeho revizi a interpretaci ojedinělá notová publikace „J.F. Mazas - Études spéciales op.36/1 s dokomponovaným hlasem druhých houslí Josefa Micky“, na níž se s Ondřejem Lébrem kromě čtyřech mladých houslistů podílí i legendární a slavný český houslista Josef Suk. Je také zakládajícím členem Kalabisova klavírního tria spolu s klavíristou Miroslavem Sekerou a violoncellistou Lukášem Polákem.

Ondřej Lébr v minulosti vystupoval s řadou výrazných uměleckých osobností - s Josefem Sukem, Ivanem Ženatým, Václavem Hudečkem, Martinem Kasíkem, Janou Bouškovou a Kateřinou Englichovou.

Pedagogicky působí na Gymnáziu a Hudební škola hl. města Prahy.

Je zakladatelem a ředitelem Mezinárodní houslové soutěže PhDr. Josefa Micky.

Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. O. Lébr hraje na vzácný nástroj z dílny italského mistra Giacomo Saltenariho z roku 1880.

Zahraniční recenze: http://classicalmodernmusic.blogspot.cz/2012/03/divergence-modern-concerti-for-strings.html

                                http://www.jamesweggreview.org/Articles.aspx?ID=658

 

Ondřej Lébr Ondřej Lébr Ondřej Lébr